“Ейзенштейн в Гуанахуато”: дупа жалізовая

Eisenstein in Guanajuato
No Comment
Режисер: Пітер Гріневей
Рік: 2015

“Сєргєєєй!” -
п’яний Ейзенштейн у безлюдній вуличній темряві
(епізод з фільму)

 

“Сивина в бороду – біс у ребро” – саме так можна було б охарактеризувати останній опус відомого кіноестета Пітера Гріневея. Звісно, мало хто з режисерів спромігся зберегти творчу молодість на схилі років, але щоб припіднести такий шітбургер – треба мати особливий хист.

В основі сюжету – десять “блаженних” днів з життя великого режисера – період, коли він приїхав до Мексики для зйомок фільму “Хай живе Мексика” і пізнав сексуальні втіхи з власним гідом чоловічої статі. Цей “досвід”, за задумом Гріневея, нібито й відкрив справжній потенціал радянського кінохудожника, спричинив душевний злет і прозріння.

Eisensteinin-in-Guanajuato

Попри реально існувавших персонажів, практично кожна мить цього “біографічного” етюду видається суцільною дурістю, плодом тяжко хворої уяви: концептуальний Ейзенштейн (схожий радше на фрікуватого придурка), що відмахується від мух, які “переслідують його з Москви”, філософствує про запори, напивається до чортиків, світить дупою й іншими частинами тіла всюди, де йому заманеться, блює, підмивається в якомусь захаращеному провулку, при першій-ліпшій нагоді налагоджує свої статеві стосунки (ці епізоди – взагалі “делікатес для гурманів”). А щоб надати певної ваги цим кадрам (а заодно – хоч якось виправдати власне перебування у російських архівах), Гріневей чередує їх із документальними фотографіями (під які підлаштовує власні мізансцени). При таких “діамантових розсипах” – говорити про сумнівний гумор Гріневея, втрату ритму в другій половині стрічки, невдалу стилізацію під монтаж атракціонів і дешеві спецефекти (місцями вийшло схоже на дурнуватий кліп, оброблений в Sony Vegas) взагалі недоречно.

І після перегляду фільму задаєшся питанням: що гірше – втрата митцем смаку і відчуття стилю/міри/ритму чи необґрунтоване обливання брудом іншого творця? І наскільки епатажним міг би стати фільм, скажімо, про зйомки “Кухаря, злодія…”?

Eisensteinin-in-Guanajuato-2

 

About the author

Володимир Білявський

Related Articles