Швеція культурна: коли на зміну королям приходять режисери

No Comment

У кожної держави, кожної нації – свої ідеали, свої герої. Та з плином часу, під впливом різних обставин міняються пріоритети, на місці старих ікон з’являються нові. Бо колективні цінності – немов духовне дзеркало етносу в певний проміжок часу. В часи війни в пошані генерали, а в мирний час – митці.

Одна з яскравих ілюстрацій ідеалів і цінностей держави (народу, суспільства) – це її грошові знаки, вірніше персоналії чи об’єкти, зображені на них.
У когось це лідери держави (часто єдиний на всіх банкнотах) – королі, царі, князі, президенти, у когось – вчені, у когось – митці, у когось – архітектура, а в когось – зайчики з білочками. Хтось пишається “внутрішніми” героями, а хтось героями “зовнішніми” – тими, хто прославив (чи й досі прославляє) їх країну у світі. Тенденція ця досить симптоматична – і від того ще більш цікава.

У Швеції, країні, що асоціюється у більшості людей зі славетним норманським минулим, випустили нові грошові банкноти з Інгмаром Бергманом (200 крон), Гретою Гарбо (100 крон) та іншими митцями (виключення – купюра вартістю 1000 крон з Дагом Гаммаршельдом – лауреатом Нобелівської премії миру, генсеком ООН в 1953-1961 рр.), які не лише національна гордість, а й всесвітня.
І тут цікаво прослідкувати , що на банкнотах попереднього випуску, які потрапили в обіг в 1985-1991 рр., були два королі (Карл ХІ і Густав І), промисловець (Крістофер Польхем), вчений (Карл Лінней) і двоє митців (оперна співачка Енні Лінд і письменниця Сельма Лагерлеф) – чи не нагадує це своєрідну модель індустріального суспільства за концепцією Тофлера? Але давайте поглянемо на старіші банкноти: практично всі – зі славетними для Швеції королями (Густави І, ІІ, ІІІ, V, VI, Карл XI, Карл XIV та ін.), які, за великим рахунком, лишилися частиною такої собі безплідної історії, яка з часом рідниться з легендами й переказами.
Тому можна зробити висновок про певну еволюцію в духовних цінностях – для цивілізованого прогресивного суспільства гордість тепер – не природні ресурси чи промисловість, не бойові звитяги і завойовані в минулому землі – а просвітництво і гуманізм, мистецький внесок у скарбницю вселюдської душі.

greta_garbo_100

ingmar-bergman-200

 

About the author

Володимир Білявський

Related Articles